نزدیک به 20 سال از انتشار اولین کتاب اسکرام گذشته است ولی هنوز هم نقش صاحب محصول با سوء تفاهم های زیادی مواجه است. ملاقات با شخصی که خود را به عنوان مالک محصول معرفی می کند ولی فقط قسمتی از محصول را مدیریت می‌‌کند غیر معمول نیست. از طرف دیگر با افرادی آشنا می شویم که می گویند صاحب محصول هستند اما کل سبد محصولات را مدیریت می کنند. این هفته به شما کمک می‌کنیم تا در مورد نقش مالک محصول در محل کار خود تأمل کرده و آنرا بهبود ببخشید.

 

این هفته شش نوع متداول از صاحبان “محصول” را توصیف می‌کنیم و در مورد تفاوتشان صحبت می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید به طور مؤثر این نقش‌ها را ایفا کنید.

اصطلاح صاحب محصول معمولاً در شش نقش مختلف استفاده می شود.

*مالک محصول اسکرام: که به طور کامل مالک محصول است و وظیفه حداکثر رساندن ارزش را دارد.

*صاحب ویژگی: که قابلیت های بزرگ را مدیریت می کند و کاربران نهایی با این ویژگی‌ها کار می‌کنند، مانند جستجو در وب سایت خرده فروش آنلاین.

*صاحب مؤلفه‌ای: که معماری کلان محصول را مدیریت می‌کند. *مالک پلتفرم: پلتفرم محصول را مدیریت می‌کند

*صاحب محصول SAFe: که جزئیات محصول را در اختیار دارد.

*صاحب پورت فولیو: که گروهی از محصولات مرتبط را مدیریت می‌کند.

هر یک از نقش‌های فوق نقش مالک محصول است. هرکسی که یکی از نقش‌ها را بازی می کند مالکیت محصول را به عهده می گیرد. و هر نقش می‌تواند هیجان انگیز و با ارزش باشد. هیچکدام به خودی خود بهتر یا بدتر نیستند. اما همانطور که مشخص شد ، دامنه مالکیت به طور قابل توجهی متفاوت است و توانمندسازی و مهارت‌های متفاوتی برای موفقیت نیاز دارد.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.